Walne zgromadzenie 14.11. - Spółdzielnia chce zaciągnąć kredyt

SZANOWNY SĄSIEDZIE,

W dniu 14 listopada nasza spółdzielnia organizuje Walne Zgromadzenie Członków , tematem ma być zaciągnięcie i suma kredytu jaki spółdzielnia chce zaciągnąć by ocieplić nasze budynki.
Przyjdź, i zobacz w jaki sposób spółdzielnia, której nie było stać na dotychczasowe docieplenie bloków, ma zamiar spłacić zaciągnięty kredyt? Czy wiesz, że kredytem tym będziemy obciążeni wszyscy zbiorowo, za długi zaciągnięte przez spółdzielnię odpowiadają wszyscy członkowie spółdzielni chyba, że mają prawo odrębnej własności (własności prywatnej z prawem do gruntu) a nie jak w przypadku większości z nas z wieczystym użytkowaniem. Jeśli spółdzielni nie uda się spłacić długu zaciągniętego na kredyt i ogłosi upadłość nasz dług może przejąć bank (lub inny wierzyciel) a co za tym idzie, w krótkim czasie może się okazać, że zamiast płacić dotychczasowe 400 PLN za czynsz, będziemy płacić po 3000 PLN. Krótko mówiąc, w niedługim czasie może nas nie być stać, na to aby mieszkać w mieszkaniach za które większość dawno już zapłaciła. Takie sytuacje wydarzyły się już w kilku spółdzielniach na terenie Polski.

Ø Ograniczone prawo własności (w tym w yodrębnienie lokalu z uzytkowaniem wieczystym gruntu) w świecie wolnego rynku nie chroni przed skutkami długów czy upadłości spółdzielni (znane są przypadki licytacji bloków z mieszkaniami własnościowymi za długi), a konsekwencje finansowe nie obejmują osób z własnością odrębną - syndyk wyłącza ich własność prywatną ze wspólnej masy upadłościowej spółdzielni.
Ø Własność odrębna obejmuje lokale osobiste i wspólne oraz infrastruktura z gruntem (użytkowany wieczyście grunt przekształca się na własność z bonifikatą, tj. za dopłatą zaledwie kilku% ceny. Własność gruntu oznacza, że w czynszu nie będzie już składnika opłat za wieczyste użytkowanie. Uwaga: Próba ustanawiania własności lokalu z formą użytkowania wieczystego gruntu stanowi dla spółdzielców pułapkę własności pozornej (prawną i rzeczową), a więc w skutkach – i finansową.
Przekształcenie mieszkania nie oznacza rezygnacji z członkostwa spółdzielni i utraty swych praw. Przeciwnie – będzie taniej i bezpieczniej. Natomiast w Księdze Wieczystej powstanie zapis o własności prywatnej mieszkania wraz z własnością w gruncie spółdzielcy.
NOWELIZACJA USTAWY O SPÓŁDZIELNIACH MIESZKANIOWYCH – OBOWIĄZUJE OD 31 LIPCA 2007 r.
ZABEZPIECZ SIĘ PRZED KONSEKWENCJAMI ZARZĄDZANIA TWOIM MAJĄTKIEM (W TWOIM IMIENIU, A BEZ TWOJEJ WIEDZY). ZADBAJ, BYŚ MÓGŁ (JAKO WŁAŚCICIEL) ODPOWIADAĆ TYLKO ZA SWOJE DŁUGI, A NIE DŁUGI SPÓŁDZIELNI.
Bierz udział w swoich Zebraniach Walnych członków (właścicieli). Podejmuj tam decyzje dla swojego środowiska (nie ma już pośredników, tj. Przedstawicieli na Zebranie Walne Władz).
Sami członkowie mają stanowić na Swych Zebraniach Walnych najwyższą władzę spółdzielni!

Mili Państwo działajmy w swoim dobrze pojętym interesie, po to abyśmy za parę lat mieli gdzie mieszkać! Lub nie płacili podwójnie za to co nam się należy.

Jeśli interesują Cię Twoje prawa jako spółdzielcy, lub szukasz wiedzy na temat spółdzielczości, uwłaszczeń etc. wejdź na strony:
http://www.sosplock.pl/
http://www.kzlis.konin.pl/forum
http://www.naszesm.pl/
http://www.uwlaszczenie.pl/
http://www.poszkodowani-olsztyn.yoyo.pl
Są to strony Stowarzyszeń z całej Polski, które zrzeszają członków spółdzielni, tych którym na sercu leży prawo do ich własności i ograniczenie bezprawnych działań spółdzielni.