Zadłużenie mieszkańców

Na ul. Jarocińskiej 1, podobnie jak w innych budynkach należących do SMO, pojawiła się wywieszona informacja o stanie zadłużenia mieszkańców (konkretnie mieszkań, ale została wywieszona obok listy lokatorów, więc można sobie porównać) wobec spółdzielni. Kwota zadłużenia tylko w jednym z mieszkań przekracza 92 tys. zł. W sumie zadłużenie mieszkańców z jednego tylko budynku to prawie 232 tysiące zł. Poniżej jest umieszczona informacja, że w stosunku do osób najbardziej zadłużonych są prowadzone postępowania egzekucyjne.

Pragnąłbym się dowiedzieć w stosunku do jakiej ilości osób lub odsetka zadłużonych prowadzone są działania zmierzające do wyegzekwowania powstałego długu. Co oznacza stwierdzenie "najbardziej zadłużony" - czy z całej puli jest wybieranych np. 10 osób z największym długiem, czy może jest ustalona kwota ponad którą wszczyna się postepowanie? Co z osobami, których dług (w porównaniu z przykładowymi 92 tysiącami zł) jest "niewielki" - np. 10 tys. Przecież na taki dług trzeba "zapracowac" cały rok. Czy w stosunku do nich są podjęte lub były (w miarę narastania długu) jakieś kroki w celu wyegzekwowania należności?

Jest wielu mieszkańców, którzy nie płacą czynszu -z różnych powodów. Ale zawsze oznacza to jedno - oni mieszkają w mieszkaniu za darmo, podczas gdy my (mając pieniądze czy nie) musimy za swoje płacić oraz fakt, że przez brak wpływów brakuje pieniędzy na inne prace potrzebne pozostałym mieszkańcom. Dla porównania podam, że cena całkowicie nowej windy (nie modernizacji) to koszt ok. 100-150 tys. zł. (przedział podaję, bo nie jestem ekspertem, jaki typ windy jest odpowiedni- dane znalezione w Internecie). Warto więc chyba mocno "zainwestować" w próbę odzyskania długu.

A propos kosztu nowej windy -

A propos kosztu nowej windy - można wiedzieć skąd takie info, że koszt nowej to 100-150 tys. i czemu w takim razie Spółdzielnia tak dużo płaci za remonty wind (150-200 tys. za jedną), zgodnie z http://www.smo.waw.pl/sites/default/files/Plan%20remont%C3%B3w%202012_0.pdf

Jaki jest koszt nowej windy

Przedział taki podałem, tylko dlatego, że te ceny najczęściej pojawiały mi się, gdy szukałem danych w Internecie (wystarczy wpisać pytanie do Google i poszperać) - przykładowo szukając informacji na stronie www.administrator24.info obliczyć można, że szacunkowy koszt wymiany windy to ok. 200 tys.
Dokładnie tego nie wiem i sam bardzo chętnie dowiem się tego od Spółdzielni: jaki jest koszt wymiany windy na nową?

W przypadku kosztów remontu windy to nie wiem dlaczego podana jest taka kwota. Dla mnie - jako osoby która nie widziała faktur za wykonanie takiej usługi - równie dobrze w planie remontów mogłaby być wpisana kwota np. 300 tys. Myślę, że tu też pomóc może tylko Spółdzielnia udostępniając dokumentację z napraw wind - wtedy można by porównać koszt z cenami rynkowymi.

Mnie zastanawia natomiast z

Mnie zastanawia natomiast z jakich pieniędzy są robione zjazdy do garażu w 5 budynkach bo większość mieszkańców z nich nie korzysta.

Naprawy tarasów i płytek gresowych - chyba nie są kwestią spółdzielni?

To samo dotyczy malowania balustrad loggi i balkonów - proszę SMO o wyszczególnienie budynków.

Wymiana drzwi do piwnic na drzwi ppoż. 50 000 zł. Skąd ta suma?

I ktoś mówi nam, że nie ma na parkingi z prawdziwego zdarzenia, garaże itp.

Energooszczędne słupy? - 10 000 zł. Ale czy dzięki temu za prąd będziemy płacić mniej?

Szanowni Państwo czy mogę prosić do Państwa jakiś kontakt mailowy? Proszę pisać na madison@autograf.pl - założymy razem grupę dyskusyjną, omówimy trochę spraw bo widzę, że jest coraz więcej zainteresowanych naszymi wspólnymi sprawami. Proszę o kontakt.